عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی کردستان سال آینده آغاز می شود

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، اسماعیل احمدی ظهر امروز دوشنبه در نشست شورای اداری کتابخانه های عمومی استان کردستان که با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: قرار است که سال آینده و با تخصیص اعتبار مورد نیاز عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی کردستان در سنندج آغاز می شود.

وی با اشاره به اهمیت احداث این کتابخانه مرکزی در سنندج، بیان کرد: ساخت و راه اندازی کتابخانه مرکزی استان که زمین آن تملک شده یکی از مهم ترین پروژه های آماده احداث است که می تواند بخشی از نیازهای کنونی استان را در حوزه فرهنگ کتابخوانی رفع کند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کردستان در ادامه سخنان خود با اشاره به لزوم توسعه فضاهای فرهنگی در این استان اظهار داشت: هم اکنون شاخص سرانه فضای کتابخوانی در کردستان 1.3 متر مربع به ازای هر یکصد نفر است.

وی ادامه داد: زیربنای کتابخانه های عمومی نهادی در استان کردستان 19 هزار و 965 متر مربع است که از این مقدار 17 هزار و 566 متر مربع شهری و بقیه مربوط به کتابخانه های روستایی است.

احمدی با بیان اینکه میانگین شاخص سرانه فضای کتابخوانی در کشور 4 متر مربع است، افزود: بر این اساس فاصله زیادی با میانگین کشوری وجود دارد که باید نسبت به کاهش این فاصله اقدامات اساسی صورت داد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کردستان سرانه فضای کتابخوانی را در سند چشم انداز بیست ساله، 8 متر مربع ذکر و بیان کرد: هم اکنون شش کتابخانه عمومی با مجموع زیربنای 23 هزار متر مربع آماده ساخت در استان کردستان وجود دارد اما متاسفانه به دلیل نبود اعتبار عملیات اجرایی ساخت آنها متوقف است.

وی عنوان کرد: این کتابخانه های آماده احداث در شهرستان های سنندج، قروه و دهگلان واقع هستند که با ساخت آنها سرانه زیربنای فضای کتابخوانی در کردستان به 2.81 مکتر مربع به ازای یکصد نفر می رسد.

وی در ادامه عنوان کرد: توسعه بخش های مختلف در کتابخانه های عمومی به ویژه بخش کودک و دیداری و شنیداری در سال آینده از اولویت هاست که به طور ویژه مورد توجه قرار می گیرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان در پایان سخنان خود در این نشست افزود: همچنین بخش خیرین کتابخانه ساز در ادارات کتابخانه های عمومی در تمامی شهرستان های استان فعال می شود که امیدواریم این حرکت سبب تحولی در حوزه کتابخوانی استان شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه