صاحب مفاتیح علاقه داشت در حرم امیر مؤمنان آرام بگیرد

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش حوزه:

نوه شیخ عباس قمی :

صاحب مفاتیح علاقه داشت در حرم امیر مؤمنان آرام بگیرد

صاحب مفاتیح علاقه داشت در حرم امیر مؤمنان آرام بگیرد

حجت الاسلام محدث زاده با بیان حالات روحانی و عرفانی حاج شیخ عباس قمی گفت: در کسالتی که منجر به فوت ایشان شد علاقه شدیدی داشتند که در نجف دفن شوند، با حالت انتظار و آمادگی محتویات جیبش را خالی کرده بود، پنجره اتاق را مثل همیشه رو به حرم حضرت علی(ع) باز می­کنند با مناجات و عرض ارادت به ساحت مقدس امیرمؤمنان(ع) به دیار باقی می­شتابند.
 
به گزارش راسخون به نقل از رسا، حجت‌الاسلام مهدی محدث‌زاده، نوه مرحوم حاج شیخ عباس قمی در برنامه «ضیافت» شبکه قرآن و معارف سیما، با تسلیت ایام سوگواری حضرت علی(ع) اظهار داشت: خداوند متعال هدف از خلقت انسان را عبادت دانسته است و بدون معرفت نیز عبادتی صورت نمی­گیرد بنابراین برای کسب علم و معرفت، انسان باید به قرآن، کتاب وحی مراجعه کند که مفسرش پیامبراکرم(ص) است. 
 
حجت‌الاسلام محدث‌زاده راه کسب معرفت از کلام وحی را پیامبراکرم(ص) دانست و خاطرنشان­کرد: پیامبراکرم(ص) نیز فرمودند: «انامدینه العلم وعلی بابها» راه رسیدن به معارف الهی از طریق من است و راه رسیدن به من علی(ع) است و همان طور که قرآن کریم می­فرماید «وأتوالبیوت من ابوابها» از در و مسیر مشخص شده باید وارد شوید.
 
محبت امیرمؤمنان(ع) راه رسیدن به معارف الهی است 
 
وی به روایتی از پیامبر اکرم(ص) اشاره و خاطرنشان­کرد: حضرت فرمودند یا ابالحسن «یا علی الا و انی و انت ابوا هذه الامة» من و تو پدر این امت هستیم و این مصیبت برای امت اسلامی اتفاق افتاد و نه تنها مسلمانان که جامعه بشری وجود بابرکتی چون مولی­الموحدین علی(ع) را از دست داده است.
 
نهایت دین و اوج ایمان اخلاص در عمل است
 
 
حجت‌الاسلام محدث‌زاده در ادامه با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) نهایت دین و اوج ایمان را اخلاص در عمل عنوان کرد وگفت: مهمترین ویژگی حاج شیخ عباس قمی، اخلاص ایشان بوده است و همین صفت باعث شده تألیفات ایشان به ویژه مفاتیح­الجنان در بین مردم ماندگار باشد. 
 
راز جذابیت، ماندگاری و توجه به مفاتیح­الجنان فاطمه­زهرا(س) است

 
نوه مرحوم حاج شیخ عباس قمی راز جذابیت، ماندگاری و مراجعه به مفاتیح­الجنان را صدیقه­طاهره فاطمه­زهرا(س) دانست و ابرازداشت:  برخی به ایشان توصیه ­کردند کتابی را در باب زیارت و دعا بنویسید اما ایشان به کتاب­های قدما ارجاع می­دادند تا اینکه مرحوم حاج شیخ عباس قمی در اول مفاتیح چنین می­فرماید: به قلبم خطور کرد کتاب دعایی بنویسم و ثوابش را هدیه به روح صدیقه­طاهره فاطمه­زهرا(س) کنم و راز مورد توجه قرارگرفتن این کتاب همین است.
 
آیت الله العظمی مرعشی­ نجفی مفاتیح الجنان را اثر جاوید عنوان کرد 
 
این استاد حوزه علمیه قم همچنین اضافه­کرد: حضرت آیت الله مرعشی­نجفی در رابطه با کتاب مفاتیح الجنان می­فرماید: مفاتیح بهترین کتابی است که در باب دعاها، زیارت­ها، آداب، سنن و مناجات نوشته شده است، مؤلفش آنرا از مدارک معتبر و اسناد مورد اعتماد گرد آورده است و به جانم سوگند! که همانا آن اثر جاویدی است که در معابد و مشاهد مشرفه مورد استفاده همگان قرار می­گیرد چه مجموعه گرانبها و شریفی! چه کتاب ارزشمند و منظم و آراسته­ای! عاشقان خدا به آن توجه دارند و کمتر جایی است از خانه­ها، مساجد و مشاهد شیعیان که در آن نسخه­ای از مفاتیح یافت نشود. 
 
حاج شیخ عباس قمی: من مفاتیح را برای استفاده مادی ننوشتم
 
با اشاره به مخالفت مرحوم حاج شیخ عباس قمی با اختصاص چاپ مفاتیح به انتشارات خاصی تأکیدکرد:  77 سال قبل مرحوم محمدحسن علمی به حاج شیخ عباس قمی پیشنهاد می­کند که هزار تومان (در آن زمان) به شما می­دهم تا انحصار چاپ مفاتیح را به من بدهید که مرحوم حاج شیخ عباس قمی با این که امکانات مادی نداشتند و در مضیقه بودند گفته بود: من این کتاب را برای استفاده مادی ننوشتم و پول را قبول نکردند.
 
حاج شیخ عباس قمی رفتند تا ذره­ای غیرخدا در عملشان پیدا نشود
 
 
حجت‌الاسلام محدث‌زاده با بیان داستانی به اوج اخلاص حاج شیخ عباس قمی اشاره کرد و یادآورشد: ایشان در شبستان نهاوندی حرم امام رضا(ع) نمازجماعت را اقامه می­کردند تا اینکه روزی بعد از نماز ظهر از اقامه نماز عصر امتناع کردند و هنگامی که از ایشان علت را جویا شدند گفته بود: احساس کردم قلبم ناراحتی دارد و هوای نفس آمده است و ایشان رفتند تا ذره­ای غیرخدا در عملشان پیدا نشود و خودشان را اصلاح کنند.
 
به خاطر این که توهین به عالم نشود نماز جماعت نخواندند 
 
وی همچنین با اشاره به داستان دیگری در این زمینه بیان­داشت: یکی از مراجع تقلید در مسجد گوهرشاد نماز جماعت داشته­اند که برای فریضه حج، اقامه نماز جماعت را به حاج شیخ عباس قمی واگذار می­کنند با آگاهی مردم از حضور ایشان مسجد شلوغ می­شود که حاج شیخ عباس به خاطر این که توهین به آن عالم نشود و نگویند نماز ایشان از امام جماعت قبلی که مرجع تقلید است شلوغتر شده از نماز جماعت در این مسجد صرف­نظر می­کنند. 
 
با آن زحمتی که برای کتاب متحمل شده­اند از نوشتنش صرف نظر میکنند
 
حجت‌الاسلام محدث‌زاده همچنین اضافه کرد: در حالت ایشان آمده است که مشغول توضیح و تعریف کتابی به نام زادالمعاد و تحفه المعاد علامه مجلسی بودند که متوجه می­شوند فرد دیگری مشغول تعریف و نوشتن همین کتاب است که ایشان با همه زحمتی که متحمل شده­اند آن را رها می­کنند.
 
کتاب­های حاج شیخ عباس قمی از تألیفات مهم شیعه است
 
وی با توجه به کتاب­های ارزشمند حاج شیخ عباس قمی که از تألیفات مهم شیعه محسوب می­شوند روش تألیف ایشان را احتیاج به یک کتاب عنوان کرد و گفت: به طور عموم تألیفات ایشان کتاب­هایی است که مورد احتیاج بوده و به تعبیری کار روی زمین مانده است مانند کتاب بحار که همه نمی­توانند تهیه و استفاده کنند بنابراین برای رفتن به بحار، سفینه لازم است و سفینه البحار را نوشته اند.
 
اگر از کتابخانه ام یک کتاب را انتخاب کنم سفینه البحار است 
 
حجت‌الاسلام محدث‌زاده با بیان این که بزرگان از کتاب سفینه البحار تقدیر کرده­اند خاطرنشان­کرد: آیت الله خوئی در جمع علما و طلاب فرمودند: اگر مجبور باشم از کتابخانه ام فقط یک کتاب را انتخاب کنم آن کتاب سفینه البحار است و مرحوم آقای فلسفی واعظ مشهور به من گفتند: در تمام سفرهای تبلیغی­ام کتاب سفینه البحار را به همراه دارم.
 
درباره حضرت علی(ع) کتابی به نام «الفصول العلیه» نوشت
 
وی با اشاره به تعبیرات بلند مرحوم علامه نوقانی درباره حاج شیخ عباس قمی ایشان را چهره درخشان روحانیت شیعه توصیف کرد و افزود: ایشان عالم ربانی بود که سخنش در دل شنوندگان اثر جاودانه­ای می­گذاشت، علاقه خاصی به امیرمؤمنان علی(ع) و فاطمه زهرا(س) داشت و درباره حضرت علی(ع) کتابی به نام « الفصول العلیه فی بیان مناقب و فضائل امیرالمومنین » نوشت.  
 
برای رفع غم واندوه مقیم مشهد مقدس شدند 
 
این استاد حوزه علمیه قم به اقامت حاج شیخ عباس قمی در مشهد اشاره کرد و گفت: در قم غم و اندوه زیادی به ایشان روآورده بود و طبق روایت نبوی برای رفع غم واندوه به سفر زیارتی مشهد می­روند و آنقدر مورد عنایت حضرت قرار می­گیرند که در جوار حرم رضوی اقامت می­کنند و اول کار تألیفی به نام کتاب «فوائد الرضویه فی احوال العلماءالشیعه» را در احوال علمای شیعه می­نویسند. 
 
نوه مرحوم حاج شیخ عباس قمی در ادامه با اشاره به ازدواج و تولد فرزندان ایشان در مشهد گفت: ایشان در مشهد ازدواج می­کنند و فرزندان ایشان در مشهد متولد می­شوند و تحصیل را ادامه می­دهند تا بعد از قضیه کشف حجاب و تبعید آیت الله قمی به عراق، همراه ایشان به نجف رفتند.
 
حاج شیخ عباس قمی ادیبی بزرگ بود
 
وی حاج شیخ عباس قمی را ادیبی بزرگ خواند و یادآورشد: ایشان در مدرسه فیضیه منبر می­رفتند و هرشب یک مقام حریری را از حفظ می­خواندند و از آن اشکال می­گرفتند و برای تبحر در ادبیات به طلاب توصیه می­کردند با نهج البلاغه انس بگیرید و سراغ کتابهای دیگر نروید.
 
اعتقاد داشتند سرمقدس سیدالشهدا(ع) در قسمت بالاسر امیرمؤمنان(ع) دفن شده است
 
حجت‌الاسلام محدث‌زاده در آداب زیارت حضرت علی(ع) توسط حاج شیخ عباس قمیتأکیدکرد: هر وقت حرم حضرت علی(ع) مشرف می­شدند به خاطر احترام به حضرت علی(ع) و این که اعتقاد داشتند سرمقدس سیدالشهدا(ع) در قسمت بالاسر مبارک دفن شده است قسمت بالاسر نمی­رفتند و روزی که جنازه ایشان را طواف دادند برای اولین بار قسمت بالاسر حضرت بردند.
 
اوقات خود را با کتاب سپری می­کردند
 
وی با بیان خاطره­ای از مرحوم میرزا محسن محدث زاده فرزند حاج شیخ عباس قمی گفت: مرحوم پدرم در استفاده ایشان از وقت اینگونه بیان داشت: در کودکی هر وقت با پدرم بیرون می­رفتیم به مطالعه و نوشتن مشغول بود در مسافرت­ها همیشه اوقات فراغت خود را با کتاب سپری می­کرد، شبها تا دیر وقت مشغول مطالعه و تحقیق بود، در مسیر راهی که به حرم و درس می­رفتند برای جلوگیری از اتلاف وقت دائم الذکر بودند و نمازهای مستحبی می­خواندند.
 
علاقه شدیدی داشت که در نجف دفن شود
 
نوه مرحوم حاج شیخ عباس قمی رحلت ایشان را در شب سه شنبه بیست وسوم ذی الحجه 1359 قمری دانست و گفت: در کسالتی که منجر به فوت ایشان شد علاقه شدیدی داشتند که در نجف دفن شوند، با حالت انتظار و آمادگی محتویات جیبش را خالی کرده بود، پنجره اتاق را مثل همیشه رو به حرم حضرت علی(ع) باز می­کنند با مناجات و عرض ارادت به ساحت مقدس امیرمؤمنان(ع) به دیار باقی می­شتابند.
/2759/


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه