حضور انتشارات نمایش با هشت عنوان تازه در نمایشگاه کتاب تهران

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، انتشارات نمایش به صاحب امتیازی انجمن هنرهای نمایشی ایران، در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از هشت کتاب جدید رونمایی کند. «خیال بدون مرز» مجموعه مقالاتی درباره تادئوش کانتور (با مقدمه رضا سرور) و ترجمه محمدرضا بابایی و کیوان سررشته، یکی از این کتاب‌ها است. این کتاب مجموعه‌ای از ۹ مقاله است که از تمام رشته‌های هنری مورد تجربه‌کانتور، سخن به میان می‌آورند و قدم در راه بررسی و تحلیل افکار او می‌گذارند.

«یوجینو باربا و تئاتر اودین» دومین اثر تازه انتشارات نمایش، تالیف و ترجمه محسن تمدنی‌نژاد است. این کتاب به تجربه یوجینو باربا در شهر اسلو نروژ می‌پردازد که توانست گروهی کوچک از تئاتری‌ها را دورهم جمع کند. او با راه‌اندازی گروه تئاتر اودین، تلاش کرد در حاشیه و موازی با گروه‌های آوانگارد و مرسوم تئاتری کار کند. آنچه باربا در تمام این سال‌ها انجام داده، مطالعه و تحقیق مستمر در گونه‌های متفاوت تئاتری است. در تمام این ۵۰ سالی که از موجودیت تئاتر اودین می‌گذرد، منتقدان و کارشناسان بزرگی از یوجینو باربا و تئاتر اودین نوشته‌اند که از آن میان می‌توان به جین تارن، یان واتسون، نیکولا ساوارز، اریک کریستوفرسون اشاره کرد. تالیف‌ها و نوشته‌های این بزرگان و در کنار آن نوشته‌های یوجینو باربا، روبرتا کارری، تورگیر وتال، جولیا وارلی و ایبن ناگل راسموسن، مرجع نویسنده برای ترجمه و نگارش این کتاب بوده است.

«می‌خواهم میوسوو را ملاقات کنم» کتاب تازه دیگری از این انتشارات تخصصی تئاتر است. این کتاب اقتباسی از تامارا دالمات است که محمود عزیزی آن را به فارسی ترجمه کرده است. «می‌خواهم میوسوو را ملاقات کنم» درباره واقعیت‌هایی است که دستخوش سوء تفاهم می‌شوند؛ واقعیت‌هایی که متناسب با دریافت شخصیت‌ها تغییر مفهوم می‌دهند. این سوء تفاهم نیز بر مبنای تناقضی اجتماعی آغاز شده است و در طول کار بسط پیدا می‌کند.

مجموعه نمایشنامه‌های «باغ آرزوها، برقراری ارتباط با مشترک مورد نظر مقدور نمی باشد و عمو زنجیرباف» اثر جدیدی است که در نمایشگاه کتاب امسال رونمایی می‌شود. کتاب حاضر مجموعه‌ای از سه نمایشنامه «باغ آرزوها»، «برقراری ارتباط با مشترک مورد نظر مقدور نمی باشد» و «عمو زنجیرباف» نوشته پرویز بشر دوست است.

«قاف قرار» اثر دیگری است که شامل دو نمایشنامه «قصه‌ای برای سهراب» (با نگاه به شاهنامه فردوسی) و « قاف قرار» (با نگاه به تذکره الاولیاء عطار نیشابوری) می‌شود. این کتاب نوشته فهیمه سهیلی است که به تازگی توسط انتشارات نمایش به چاپ رسیده است و در نمایشگاه کتاب به فروش می‌رسد.

مجموعه «پرنیان ۲»، «پرنیان ۳» و «پرنیان ۴» از دیگر آثار تازه انتشارات نمایش است. علی سلطانی، کامران شهلایی، امیرحسین طاهری و فریدون ولایی نویسندگان «پرنیان ۲ (استعدادهای جوان)» هستند. این کتاب مجموعه‌‎ای از چهار نمایشنامه «پچ پچه‌های دلاکان حمام خان» نوشته علی سلطانی، «رازهای یک سفر» نوشته کامران شهلایی، «وقتی کلاغ جوان بشود» نوشته امیرحسین طاهری و «نغمه‌های فسونگر یک گوینده چالاک» بر اساس زندگی عبدالقادر مراغه‌ای، موسیقی‌دان برجسته قرن هشتم و نهم هجری ایران زمین،توسط فریدون ولایی نوشته شده است.

«پرنیان ۳ (استعدادهای جوان)» نیز نوشته خیرالله تقیانی پور است. این کتاب دو نمایشنامه «روزی گذری روزگاری» و «پری» را در برمی‌گیرد. «پرنیان ۴ (استعدادهای جوان)» هم مجموعه‌ای از سه نمایشنامه «برهوت، ساعت چهار بعدازظهر»، «گانتلت» و «نذار این خواب تعبیر بشه» نوشته مهدی نصیری است.

علاوه بر هشت عنوان کتاب تازه، همچنین چاپ سوم کتاب «مبانی دکور و صحنه آرایی» که هنینگ نلمز آن را نوشته است و شیدا شهرامیان و محسن صانعی آن را به فارسی ترجمه کرده‌اند، از سوی این ناشر در نمایشگاه امسال عرضه می‌شود. این کتاب که دو چاپ پیشین آن مورد استقبال قرار گرفت، در ۹ فصل به بررسی مبانی دکور و ویژگی‌های صحنه‌آرایی می‌پردازد. فصل‌های این کتاب به ترتیب «ویژگی صحنه»، «انواع صحنه‌آرایی»، «ساخت دکور»، «ساخت ماکت»، «طراحی بر مبنای ماکت»، «اصول طراحی صحنه»، «رنگ آمیزی ماکت»، «ارایه اطلاعات» و «طراحی میدانی» نام دارند.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفتگو با جهان» از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه