اخیراً آراء زیادی در محکومیت موزعان غیرقانونی کتاب صادر شده است

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره موضوع برخورد با عوامل تکثیر غیرقانونی کتاب‌ها نیز که از چندی پیش در دستور کار این اتحادیه قرار گرفته است، گفت: اخیراً چاپ غیرقانونی کتاب‌های مجوزدار و همچنین قرار دادن فایل کتاب‌ها روی سایت‌ها بدون اجازه صاحب اثر، افزایش یافته و حقوق ناشران و مولفان را به طور جدی به مخاطره انداخته است.

آموزگار ادامه داد: در این مورد اتحادیه با معاونت نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی، هماهنگ کرده و اشخاصی که به صورت غیرقانونی مبادرت به چاپ آثار دیگران می‌کنند، مورد پیگرد قرار خواهند گرفت. از همکاران کتابفروش هم درخواست شده که از سفارش این قبیل آثار خودداری کنند و از اصالت فاکتورها اطمینان حاصل کنند.

دو عامل تکثیر غیرقانونی کتاب به ۶ ماه و ۲ سال حبس قطعی محکوم شدند

وی اعلام کرد: اخیرا دادگاه‌ها آراء زیادی مبنی بر محکومیت متخلفین صادر کرده‌اند. در موردی در اصفهان، متخلف به ۶ ماه حبس در دادگاه جزایی محکوم شده و در مورد دیگری دادگاه تجدیدنظر متخلف را به دو سال حبس محکوم کرده است.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران همچنین درباره برنامه این اتحادیه برای دفاع از حقوق اعضای خود با توجه به انتشار فایل پی دی اف کتاب‌های برخی ناشران از سوی گردانندگان برخی سایت‌ها در فای وب، تاکید کرد: مدیران سایت‌هایی که بدون اجازه صاحبان آثار فایل کتاب‌ها را روی سایت خود می‌گذارند، لازم است بدانند که عملشان خلاف قانون و قابل پیگرد است.

صدور مجازات حبس برای مدیران چند سایت

آموزگار افزود: برابر اطلاعات موجود در چند مورد مجازات حبس برای مدیران این سایت‌ها صادر شده است. کلیه همکاران ما هم باید توجه داشته باشند که آثارشان تحت حمایت قانون حمایت از حقوق مولفین و مصنفین مصوب سال ۱۳۴۸ است و هر کسی که بدون اجازه آنها نسبت به انتشار آثارشان چه به صورت کاغذی و چه روی سایت‌ها اقدام کند، به موجب این قانون قابل پیگرد هستند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران همچنین درباره سرانجام جلسات سه جانبه ناشران و کتابفروشان، شهرداری تهران و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد که هدف از آنها رفع مشکلات صنف نشر عنوان شده بود، گفت: موضوعات فیمابین ناشران و شهرداری بر دو دسته‌اند؛ برخی از آنها کلان و زمانبرند از قبیل احداث کتابفروشی‌ها در مناطق مختلف و برخی دیگر از جمله مسائل و موضوعاتی هستند که برخورد فوری می‌طلبند مانند موضوع آگهی‌ها و اجرا کردن مصوبه کاربری فرهنگی.

وی افزود: با توجه به تمرکز ناشران در منطقه ۱۱ اخیراً اقداماتی از سوی شهرداری این منطقه انجام شده بود که ما را با شکایت همکارانمان مواجه کرد. طی نامه‌ای به شهردار منطقه مراتب منعکس شد و انشاالله در جلسه با شهردار منطقه، مسائل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه