ابراز امیدواری جنتی به برگزاری نمایشگاه کتاب ۹۵ در باغ کتاب تهران

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی‌بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه ۱۳ تیر از بخش‌های مختلف نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بازدید کرد و با تاکید بر مناسب و استاندارد بودن فضای نمایشگاهی مجموعه باغ موزه و باغ کتاب تهران برای برپایی نمایشگاه قرآن، گفت: نه تنها فضای باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب برای برگزاری نمایشگاه قرآن مناسب است بلکه ما از شهردار تهران قول گرفتیم که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم در این فضا برگزار شود.

جنتی با بیان اینکه البته در حال حاضر تنها نزدیک به ۵۰ هزار مترمربع از این مجموعه آماده سازی شده است که در اختیار نمایشگاه قرآن قرار گرفته است. بنابراین برای رسیدن به میزان فضای مورد نظر کار زیادی باید صورت بگیرد، به ضرورت ایجاد سازه‌های جدید برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و افزود: شهردار تهران قول آماده‌سازی ۱۳۰ هزار مترمربع از باغ کتاب و باغ موزه را به ما داده‌اند. بنابراین سال آینده علاوه بر نمایشگاه قرآن، بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز به این مکان منتقل می‌شود.

وی در توضیح بیشتر درباره جابه جایی محل نمایشگاه قرآن از مصلی به باغ موزه گفت: ما در مصلی برای برگزاری نمایشگاه کتاب هر سال رقم‌های میلیاردی پرداخت می‌کنیم، اما شهرداری تهران بدون هزینه این مکان را در اختیار ما قرار داده و تمام امکانات را برای ما بسیج کرده است. در واقع برای برپایی بهتر نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم شخص آقای قالیباف، معاونت اجتماعی فرهنگی، سازمان فرهنگی هنری و دستگاه‌های اجرایی شهرداری با ما همکاری و تعامل دارند نکته مهمتر اینکه فضای اینجا فضای فرهنگی تفریحی است که هرگز در مصلی دیده نمی‌شود. این مسئله مردم را برای بازدید از نمایشگاه قرآن ترغیب می‌کند.

جنتی در رابطه با برپایی نمایشگاه‌ها و برنامه‌های موازی با نمایشگاه قرآن گفت: ما از انجام هرگونه فعالیت قرآنی دیگر استقبال می‌کنیم امسال شهرداری تهران همایش شمیم وحی را برگزار و حدود ۱۴۰۰ هیات و گروه‌های مختلف قرآنی را دعوت کرد. برنامه‌های عطر سیب و مراسم روضه خوانی نیز از دیگر مصادیق است. اینجا نمایشگاه قرآن است و کارکرد متفاوتی دارد، ما نباید جلوی این گونه فعالیت‌ها را بگیریم و همه آنها را یکجا گردهم آوریم، تهران یک شهر بزرگ ۸ تا ۱۰ میلیون نفری در شبانه روز است نباید نمایشگاه یکجا متمرکز شود و باید به هرنهادی که درحوزه قرآنی فعالیت می‌کند کمک هم بکنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از پیشنهاد راه اندازی دبیرخانه دائمی نمایشگاه بین المللی قرآن استقبال کرد و گفت: خوب است که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران که متولی این کار در تهران است دبیرخانه تشکیل شود. این مهم به همه مجامع کمک می‌کند که نمایشگاه را هر سال باشکوه‌تر از سال‌های قبل برگزار کنند.

وی در ادامه توسعه فعالیت‌های قرآنی را افتخار دولت تدبیر و امید دانست و افزود: دایر کردن معاونت قرآن و عترت و همچنین تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی در وزارت ارشاد از جمله مهمترین اقدامات قرآنی ست که تاکنون در وزارتخانه صورت گرفته است. خوشبختانه همه دستگاه‌ها به طور مرتب برای تشکیل کمیسیون‌های قرآنی در شورای توسعه حضور پیدا می‌کنند. امیدواریم بتوانیم بودجه‌ای که از طرف شورای انقلاب فرهنگی به فعالیت‌های قرآنی اختصاص یافته است را در جهت توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی مورد استفاده قرار دهیم.

جنتی در ادامه بر تحقق فرهنگ دینی و قرآنی در کشور اشاره کرد و افزود: همانطور که مقام معظم رهبری به سبک زندگی ایرانی و اسلامی تاکید دارند همه باید در این مهم تلاش و برای پیشبرد اهداف جامعه حرکت کنیم و جامعه‌ای داشته باشیم که قرآن را سرمشق خود قرار دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بر ضرورت توجه به محافل قرآنی مردمی‌تاکید کرد و گفت: همین محافل قرآنی که توسط مردم اداره می‌شود باعث پویایی فعالیت‌های قرآنی در جامعه اند. از همین رو ما به عنوان نهاد متولی وظیفه داریم در جهت حل مشکلات این محافل و تشکل‌ها گام برداریم و آنها را تقویت کنیم و در عین حال در راستای یکپارچه سازی آنها که هم اینک در حال انجام است کار ساماندهی وچارچوب‌ بندی آنها را نیز انجام دهیم.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه