آیا طلب ناشران خارجی از نمایشگاه کتاب تهران تسویه شده است؟

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

آیا طلب ناشران خارجی از نمایشگاه کتاب تهران تسویه شده است؟ - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته از تسویه حساب با ناشران خارجی شرکت کننده در دوره‌های 24 و 25 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (سال‌های 90 و 91) خبر داد و گفت: «مطالبات قبلی ناشران خارجی از این نمایشگاه برابر 6 میلیون یورو بود که 4 میلیون یوروی آن باقی مانده بود و این موضوع با کمک بانک مرکزی حل شد.»

اندکی از این اظهار نظر نگذشته بود که نمایندگان برخی ناشران خارجی در کشور از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی و خواستار توضیحات دقیق وزارت ارشاد در این خصوص شدند که «این مبلغ چگونه، کِی و به چه حساب یا حساب‌های واریز شده است؟»

پیرو به وجود آمدن این شبهه، وزارت ارشاد این بار از زبان مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه ضمن تایید خبر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر پرداخت مطالبات ناشران خارجی، اعلام کرد: معرفی ناشران خارجی به بانک عامل جهت پرداخت مطالبات معوقه آغاز شده و بیش از 90 درصد ناشران برای دریافت مطالبات نمایشگاه‌های 24 و 25 کتاب تهران معرفی شده‌اند.

همایون امیرزاده با بیان اینکه «از نظر معاونت امور فرهنگی مطالبات ناشران خارجی در نمایشگاه کتاب 24 و 25 تعیین تکلیف شده است» گفت: پس از پیگیری‌های 3 ساله با اقدامات و رایزنی‌های صورت گرفته از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی و رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که شخصا پیگیر حل این مشکل بودند، نسبت به آزادسازی منابع ارزی متعلق به موسسه مجری نزد بانک ملت (مبلغ 3 میلیون و 700 هزار یورو) اقدام شد.

امیرزاده ادامه داد: پس از این اقدام، بلافاصله مراتب از طریق مو��سه مجری نمایشگاه‌های 24 و 25 به ناشران ذی نفع ابلاغ شد و از آن زمان تاکنون مراحل قانونی جهت معرفی برای پرداخت مطالبات مسیر عادی خود را طی می‌کند. بحمدالله از 24 خرداد سال جاری، معرفی ناشران به بانک ملت آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. بر اساس آخرین گزارش دریافتی مربوط به صبح امروز(27 خرداد ماه) مبلغ 3 میلیون و 200 هزار یورو از مبلغ کل بدهی‌ها جهت دریافت به بانک عامل معرفی شده است. این ناشران شامل شرکت خدمات کتاب، شرکت نگارستان کتاب آبی، ویژه نشر، بدر قشم، آمه، سپ لای، آوند دانش و ای تی ای هستند. مابقی مطالبات پس از کسر بدهی های مربوط به اجاره غرفه‌ها به مبلغ 107 هزار یورو است که پس از بررسی‌های لازم به بانک معرفی خواهند شد.

وی افزود: برخی از موانع موجود پس از آزاد سازی منابع ارزی مربوط به تعیین تکلیف بدهی ناشران بابت اجاره غرفه و برخی دیگر نیز در خصوص اعلام شماره حساب ناشران بوده است و مشکل دیگری از نظر معرفی به بانک وجود ندارد.

در همین رابطه محمود آموزگار رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل ایرانیان به نمایندگی از ناشران خارجی طلبکار از نمایشگاه کتاب تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره صحت ادعای مسئولان وزارت ارشاد مبنی بر تسویه حساب با ناشران خارجی شرکت کننده در دوره 24 این نمایشگاه گفت: در مورد صورتحساب‌های مربوط به نمایشگاه 24، واقعیت این است که ارز مبالغ پرداختی توسط بانک مرکزی تخصیص یافته بود و معادل ریالی آن توسط خانه کتاب به بانک ملت پرداخت شده و بانک ملت هم کارهای مربوط به بخشی از حواله‌ها را انجام داده بود ولی عمدتاً در مرحله نخست به دلیل تحریم، از ادامه حواله‌ها خودداری کرد.

وی افزود: پیگیری‌های وزارت ارشاد طی این مدت منجر به این شده که بانک مرکزی، بانک ملت را مسئول انجام کامل حواله‌ها بداند و بانک ملت هم اقرار کرده که کلیه منابعش را به دستور بانک مرکزی هزینه کرده و برای تکمیل ارسال حواله‌جات وزارت ارشاد و ناشران خارجی، از بانک مرکزی درخواست منابع مالی کرده است. وزارت ارشاد در دولت قبل، بخشی از مطالبات ناشران خارجی از نمایشگاه 24 را توسط کوپُن‌های یونسکو و بخشی را به صورت نقدی پرداخت کرده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل ایرانیان درباره صحت ادعای مسئولان وزارت ارشاد مبنی بر تسویه حساب با ناشران خارجی شرکت کننده در دوره 25 نمایشگاه کتاب تهران هم گفت: از مدت‌ها قبل مطالبات ناشران خارجی از نمایشگاه 25 توسط وزیر ارشاد و معاون فرهنگی او از بانک مرکزی پیگیری می‌شد و جای امیدواری بود که قبل از نمایشگاه بیست و هفتم، تسویه شود اما تحریم‌ها مانع از این کار شد و نهایتاً در روزهای گذشته بانک مرکزی موانع ارسال این حواله‌ها را برطرف کرد و مراتب جهت اقدام به بانک کارگزار یعنی بانک ملت اعلام و فهرست ناشران و نشانی‌های بانکی و مبالغ موضوع مطالبه تهیه و برای حواله به بانک ملت ارسال شد.

آموزگار با بیان اینکه برخی ناشران خارجی هنوز شماره حسابی برای دریافت طلبشان ارائه نکرده‌اند، به اینکه هنوز مسائل مربوط به تحریم به ویژه در حوزه بانکی جدی است، اشاره اما ابراز امیدواری کرد مطالبات ناشران خارجی از دوره بیست و پنجم نمایشگاه کتاب تهران طی روزهای آینده پرداخت شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه